مسجد آبی استانبول ،یکی از زیباترین بناهای دیدنی جهان

یکی از جالب ترین جاذبه های گردشگری استانبول، مسجدی است به نام مسجد آبی استانبول . این مسجد با بیش از 20،000 کاشی دست ساز تزئین شده است و به هر گوشه اش که دقت کنید، بیشتر محو شگفتی های این مسجد زیبا و دیدنی در تور استانبول می شوید. مسجد آبی استانبول یکی از زیباترین بناهای دیدنی استانبول  و البته یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری جهان به حساب می آید و به قدری انرژی مثبت در فضای آن جریان دارد که هیچ کسی نمی تواند از فضای جالب و باشکوه آن دل بکند. با ما همراه باشید تا با هم از مسجد آبی استانبول دیدن کنیم و شما را بیشتر با مسجد آبی در تور استانبول آشنا کنیم.

مسجد کبود

درباره مسجد آبی استانبول در تور استانبول

مسجد آبی استانبول یکی از معروف ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری استانبول است. در حقیقت باید بگوییم که نام اصلی مسجد آبی استانبول، مسجد سلطان احمد استانبول است. اگر برایتان سوال پیش آمده که پس چرا به آن مسجد آبی استانبول می گویند، کافی است که نگاهی به تصاویر آن بیندازید تا به راحتی علت نامگذاری آن را کشف کنید. با نگاهی ساده به تصاویر مسجد آبی استانبول می توانید ببینید که درخشش رنگ آبی در جای جای این مسجد به چشم می خورد. چراکه مسجد آبی استانبول با کاشی های آبی رنگ تزئین شده است و تم رنگ کبود در همه جای آن دیده می شود. وقتی هم که نور از داخل پنجره های مسجد به محوطه داخلی آن می تابد، این کاشی ها شروع به درخشش می کنند و مسجد آبی استانبول از همیشه آبی تر می شود!

تاریخچه ساخت مسجد آبی استانبول در تور استانبول

مسجد آبی استانبول در بین سال های 1609 تا 1616 میلادی ساخته شده است. گفته می شود که سلطان احمد این مسجد را ساخت تا قدرت و اقتدار حکومت عثمانی را به جهانیان و مردم کشورش نشان دهد. در واقع او دستور ساخت مسجد آبی را بعد از جنگی که با ایران داشت، صادر کرد و با این کار نشان داد که حکومت عثمانی هنوز هم حکومت ثروتمند و قدرتمندی است. این مسجد به قدری باشکوه ساخته شد که هنوز هم بعد از گذشت 400 سال، به عنوان یکی از زیباترین مساجد دنیا شناخته می شود و هنوز هم از آن برای اقامه نماز استفاده می شود. در واقع جدای از اینکه مسجد آبی استانبول یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری استانبول است، به دید یک مکان مذهبی نیز به آن نگاه می شود و هنوز هم کاربری مسجد دارد.

مسجد آبی

داستان عجیب 6 مناره ای بودن مسجد آبی استانبول در تور استانبول

یک داستان جالب درباره ساخت مسجد آبی یا مسجد سلطان احمد استانبول وجود دارد که حالا می خواهیم آن را برایتان تعریف کنیم. این داستان جالب از این قرار است که وقتی سلطان احمد اعلام کرد که این مسجدی که می خواهد بسازد، 6 مناره دارد؛ آشوبی در استانبول به پا شد! چراکه مردم مسلمان معتقد بودند که فقط مسجد الحرام در مکه است که می تواند 6 مناره داشته باشد و هیچ مسجد دیگری در جهان نباید تعداد مناره بیشتری از مسجد الحرام مکه داشته باشد. جذابیت این داستان به این است که سلطان احمد برای اینکه این مشکل را حل کند، از تصمیم خود برای ساخت یک مسجد 6 مناره ای در استانبول صرف نظر نکرد و به جایش دستور داد که یک مناره هفتم برای مسجد الحرام مکه بسازند!

مسجد سلطان احمد

نکات کاربردی برای بازدید از مسجد آبی استانبول در تور استانبول

نکته ای که باید برای بازدید از مسجد آبی در نظر داشته باشید، این است که این مسجد هنوز هم کاربری مسجد دارد و صرفا یک جاذبه گردشگری نیست. به همین دلیل شما باید حتما کفش هایتان را برای ورود به مسجد آبی استانبول از پا دربیاورید و حتما حجاب و پوشش مناسب داشته باشید.

از این گذشته باید در نظر داشته باشید که مسجد آبی استانبول در زمان اقامه نماز بسته می شود و شما باید زمان دیگری را به بازدید از آن در تور استانبول  اختصاص دهید.

در نهایت به شما توصیه می کنیم که اگر قصد عکاسی در مسجد آبی استانبول را داشتید، قبل از ظهر به مسجد آبی استانبول مراجعه کنید و در این زمان عکاسیتان را انجام دهید تا بتوانید عکس های بهتری از خودتان و مسجد آبی استانبول بگیرید.

مسجد سلطان احمد